700TSV Small 7" Touchscreen
700TSV Small 7" Touchscreen
SKU: SKU: 705TSV
Couldn't load pickup availability

*Data provided on this page is subject to change based on different manufacturers' variances
** Images are for display purposes only refer to Product Technical Details for accurate information on the product.
In the case the material only comes in a predetermined color or doesn’t come with any color
Description:
This 7" Monitor is now special order only For something readily available without MOQ, please take a look at the 700TSH Xenarc Technologies Corp was the first to market and manufacture the iconic 700 series line of small touchscreen solutions, and it followed up the success of that line with the affordable 705 series 7" Touchscreen that utilizes an LED backlight system The result is a 7" monitor with less power consumption and a thinner profile, yet all the bells and whistles customers expect from a 7" touchscreen.
This 7" touch screen monitor display unit is available without Touch Screen as the 705YV This affordable yet versatile 7" small touchscreen video display monitor incorporates a 4-wire resistive Touch-Screen panel Use the convenient touch-screen as your input device, control your mouse cursor or the mini on screen keyboard that comes with your operating system The touch screen utilizes the USB port as the interface.
You can connect several 705TSV resistive small touchscreen monitor displays to your computer and the 7" touchscreen work simultaneously through the multi-monitor display support Xenarc Technologies manufactures the most heavy duty, rugged touchscreen small monitor displays that are designed for applications such as but not limited to Transportation - Marine, Air, Heavy Vehicles, Mining, Weigh Stations, Fleet Management, Telematics, In-Car Computing, Public Transit, Cargo System Integration - Machinery Controls, Factory Automation, Environmental Monitoring, Home Automation, Military, Smart Home Point of Sale - Hospitality, Digital Signage, Self-Service Kiosks, Outdoor Kiosks and Signage, Casino Data Monitoring - Cloud, IoT, Medical, Logistics, Inventory Management, Oil & Gas/Utilities, Law Enforcement, Broadcasting, Veterinary, First Person View Broadcast & Production - Broadcast Stations, Mobile Production Vehicles, Field Rugged Deployment for your mobile workforce, Studio Video Production.
Features and Benefits:
•500NIT High Brightness Long Life LED Backlight.
•Adjustable LED Backlight for nighttime use.
•4-Wire Resistive Touchscreen (USB).
•Anti-Glare Coating.
•Multi-Monitor Touchscreen Support.
•VGA Input (15 pin D-SUB) x 1 & Video Input x 2.
•Audio Input x 3 / Built-In Speaker.
•800x480 Native Resolution, 16x9 Aspect Ratio.
•Solid Capacitors for Improved Durability.
•High Performance Image and Video Signal Processor.
•AISS - Advanced Image-Scaling and Shaping.
•Last Input and Power Setting Memory.
•IR Remote Control.
•Auto Power-On upon signal detection.
•Mirror and Vertical Image Flip.
•Function to Disable Front Button(s) and On Screen Text.
•AV2 Auto Switching for Backup Camera.
•360° Copper Monitor Stand.
•26-Pin Heavy-Duty Connector with Connector Locking.
•Supports 9V DC ~ 30V DC.
•"E" Mark Certified for Automotive use.
•FCC, CE, E13 Certification.
•ROHS, REACH, ECE R118-03 Compliant.
•36 Month/3 Year Warranty.
•30 Day No dead Pixel Guarantee.
•Transportation - Marine, Air, Heavy Vehicles, Mining, Weigh Stations, Fleet Management, Telematics, In-Car Computing, Public Transit, Cargo.
•System Integration - Machinery Controls, Factory Automation, Environmental Monitoring, Home Automation, Military, Smart Home.
•Point of Sale - Hospitality, Digital Signage, Self-Service Kiosks, Outdoor Kiosks and Signage, Casino.
•Data Monitoring - Cloud, IoT, Medical, Logistics, Inventory Management, Oil & Gas/Utilities, Law Enforcement, Broadcasting, Veterinary, First Person View.
•Broadcast & Production - Broadcast Stations, Mobile Production Vehicles, Field Rugged Deployment for your mobile workforce, Studio Video Production.
Specifications:
| Screen Size: | Diagonal 7" (16:9) |
| Physical Resolution: | 800 (H) x 480 (V) WVGA |
| Supported Resolution: | 640 x 480 ~ 1280 x 1024 |
| Dot Resolution: | 2400 x 480 = 1,152,000 (dots) |
| LCD Brightness: | 500 cd/m² |
| Contrast Ratio: | 400:1 |
| Viewing Angle: | 140° Horizontal, 120° Vertical |
| Response Time (Tr/Tf): | 10/15ms (Typ.) |
| Touch Screen Interface: | USB port |
| Operating Voltage Range: | DC 9V ~ 30V |
| Power Supply: | DC 12V |
| Power Consumption: | <5W |
| Operating Temperature: | -4°F ~ 158°F (-20°C ~ 70°C) |
| Storage Temperature: | -22°F ~ 176°F (-30°C ~ 80°C) |
| MTBF (Mean Time Between Failures): | > 55,000 Hours or > 6.2 Years of continuous operation |
| Dimension (mm): | 193.97W x 123.97H x 30.5D |