59231SMLS - 4 in MPT x 4 in MPT Black Steel Seamless Pipe Nipple, 12 in Length, Schedule 80
59231SMLS - 4 in MPT x 4 in MPT Black Steel Seamless Pipe Nipple, 12 in Length, Schedule 80
SKU: SKU: 59231SMLS
- 59231SMLS - 4 in MPT x 4 in MPT Black Steel Seamless Pipe Nipple, 12 in Length, Schedule 80
- 59231SMLS - 4 in MPT x 4 in MPT Black Steel Seamless Pipe Nipple, 12 in Length, Schedule 80
Couldn't load pickup availability

*Data provided on this page is subject to change based on different manufacturers' variances
** Images are for display purposes only refer to Product Technical Details for accurate information on the product.
In the case the material only comes in a predetermined color or doesn’t come with any color
Description:
Introducing the MIDLAND INDUSTRIES Seamless Pipe Nipple, specifically engineered for applications demanding a robust steel connection This pipe nipple measures 4 inches for Male Pipe Thread (MPT) connections and boasts an overall length of 12 inches Crafted from high-quality steel, it features a sleek black finish and is rated for Schedule 80 applications Designed in accordance with ANSI B1201 dimensional standards, this product ensures reliable performance and durability.
Perfect for your piping needs.
Features and Benefits:
•Made of durable steel.
•Black finish for corrosion resistance.
•Schedule 80 for high-pressure applications.
•Meets ANSI B1.20.1 standards.
Specifications:
| Connection Size 1 | 4 in |
| Connection Size 2 | 4 in |
| Connection Type | MPT|MPT |
| Dimension Standards | ANSI B1.20.1 |
| Fitting Type | Nipple |
| Length | 12 in |
| Material | Steel |
| Pressure Class | 300 lb |
| Pressure Rating | 2800 psi |
| Schedule Rating | SCH 80 |
| Temperature Rating | -200 to 150 deg F |
| Thread Length | 1.74 in |
| Thread Size | 4-8 |
| Wall Thickness | 0.337 in |