59147SMLS - 1-1/2 in x 1-1/2 in Black Steel Seamless Pipe Nipple, 5 in Length
59147SMLS - 1-1/2 in x 1-1/2 in Black Steel Seamless Pipe Nipple, 5 in Length
SKU: SKU: 59147SMLS
- 59147SMLS - 1-1/2 in x 1-1/2 in Black Steel Seamless Pipe Nipple, 5 in Length
- 59147SMLS - 1-1/2 in x 1-1/2 in Black Steel Seamless Pipe Nipple, 5 in Length
Couldn't load pickup availability

*Data provided on this page is subject to change based on different manufacturers' variances
** Images are for display purposes only refer to Product Technical Details for accurate information on the product.
In the case the material only comes in a predetermined color or doesn’t come with any color
Description:
Enhance your plumbing projects with the MIDLAND INDUSTRIES 59147SMLS Seamless Pipe Nipple This sturdy steel nipple measures 5 inches in total length and boasts a 1-1/2 inch male pipe thread connection at both ends With a sleek black finish, it adheres to SCH 80 standards, making it a reliable choice for various applications.
Features and Benefits:
•Made of steel.
•Black finish.
•Designed per ANSI B1.20.1 standards.
•MPT connections on both sides.
Specifications:
| Connection Size 1 | 1-1/2 in |
| Connection Size 2 | 1-1/2 in |
| Connection Type | MPT|MPT |
| Diameter | 1-1/2 in |
| Fitting Type | Nipple |
| Length | 5 in |
| Material | Steel |
| Pressure Class | 300 lb |
| Pressure Rating | 1900 psi |
| Schedule Rating | SCH 80 |
| Temperature Rating | -200 to 150 deg F |
| Thread Length | 1.03 in |
| Thread Size | 1-1/2-11-1/2 |
| Wall Thickness | 0.2 in |