57270 - 1-1/4 in MPT x 1-1/4 in MPT Welded Pipe Nipple, 18 in Length, Steel Construction
57270 - 1-1/4 in MPT x 1-1/4 in MPT Welded Pipe Nipple, 18 in Length, Steel Construction
SKU: SKU: 57270
- 57270 - 1-1/4 in MPT x 1-1/4 in MPT Welded Pipe Nipple, 18 in Length, Steel Construction
- 57270 - 1-1/4 in MPT x 1-1/4 in MPT Welded Pipe Nipple, 18 in Length, Steel Construction
Couldn't load pickup availability

*Data provided on this page is subject to change based on different manufacturers' variances
** Images are for display purposes only refer to Product Technical Details for accurate information on the product.
In the case the material only comes in a predetermined color or doesn’t come with any color
Description:
Discover the reliable MIDLAND INDUSTRIES 57270 Welded Pipe Nipple, boasting dual 1-1/4 inch Male Pipe Thread (MPT) connections at each end With a robust length of 18 inches and crafted from high-quality steel, this product comes with a sleek black finish It adheres to ANSI B1201 dimension specifications and is suitable for SCH 40 applications, making it a dependable choice for your piping needs.
Features and Benefits:
•Constructed from steel.
•Black finish.
•Meets ANSI B1.20.1 dimension standards.
Specifications:
| Connection Size 1 | 1-1/4 in |
| Connection Size 2 | 1-1/4 in |
| Connection Type | MPT|MPT |
| Diameter | 1-1/4 in |
| Fitting Type | Nipple |
| Length | 18 in |
| Material | Steel |
| Pressure Rating | 1300 psi |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Temperature Rating | -150 to 200 deg F |
| Thread Length | 1.01 in |
| Wall Thickness | 0.14 in |