56186 - 2-1/2 in x 2-1/2 in Galvanized Steel Welded Pipe Nipple, 5-1/2 in L MPT Connections
56186 - 2-1/2 in x 2-1/2 in Galvanized Steel Welded Pipe Nipple, 5-1/2 in L MPT Connections
SKU: SKU: 56186
- 56186 - 2-1/2 in x 2-1/2 in Galvanized Steel Welded Pipe Nipple, 5-1/2 in L MPT Connections
- 56186 - 2-1/2 in x 2-1/2 in Galvanized Steel Welded Pipe Nipple, 5-1/2 in L MPT Connections
Couldn't load pickup availability

*Data provided on this page is subject to change based on different manufacturers' variances
** Images are for display purposes only refer to Product Technical Details for accurate information on the product.
In the case the material only comes in a predetermined color or doesn’t come with any color
Description:
Enhance your plumbing projects with the Midland Industries Welded Pipe Nipple, featuring a 2-1/2 inch MPT (Male Pipe Thread) connection on either end This durable steel nipple, measuring 5-1/2 inches in length, is galvanized to resist corrosion and ensure long-lasting performance Compliant with ANSI B1201 standards, it boasts an impressive pressure tolerance of 2500 psi and can operate within a temperature range of -150 to 200 degrees Fahrenheit, making it ideal for a variety of demanding applications.
Features and Benefits:
•Galvanized finish for enhanced corrosion resistance.
•Pressure rating of 2500 psi.
•Temperature rating of -150 to 200 degrees Fahrenheit.
Specifications:
| Connection Size 1 | 2-1/2 in |
| Connection Size 2 | 2-1/2 in |
| Connection Type | MPT|MPT |
| Diameter | 2-1/2 in |
| Dimension Standards | ANSI B1.20.1 |
| Fitting Type | Nipple |
| Length | 5-1/2 in |
| Material | Steel |
| Material Construction | Steel |
| Pressure Rating | 2500 psi |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Thread Length | 1.57 in |
| Wall Thickness | 0.203 in |