56141 - 1-1/2 in x 1-1/2 in Galvanized Steel Welded Pipe Nipple, 2 in Length, 1300 psi
56141 - 1-1/2 in x 1-1/2 in Galvanized Steel Welded Pipe Nipple, 2 in Length, 1300 psi
SKU: SKU: 56141
- 56141 - 1-1/2 in x 1-1/2 in Galvanized Steel Welded Pipe Nipple, 2 in Length, 1300 psi
- 56141 - 1-1/2 in x 1-1/2 in Galvanized Steel Welded Pipe Nipple, 2 in Length, 1300 psi
Couldn't load pickup availability

*Data provided on this page is subject to change based on different manufacturers' variances
** Images are for display purposes only refer to Product Technical Details for accurate information on the product.
In the case the material only comes in a predetermined color or doesn’t come with any color
Description:
Introducing the Midland Industries welded pipe nipple, featuring a diameter of 1-1/2 inches and equipped with male pipe threads on both ends Crafted from durable galvanized steel, this component meets SCH 40 schedule specifications With a total length of 2 inches and a pressure tolerance rated at 1300 psi, it is versatile for a range of applications This pipe nipple operates effectively within a temperature spectrum of -150 to 200 degrees Fahrenheit, making it reliable for various environments.
Features and Benefits:
•Constructed from galvanized steel.
•Fitting type is a nipple.
•Complies with ANSI B1.20.1 dimension standards.
Specifications:
| Connection Size 1 | 1-1/2 in |
| Connection Size 2 | 1-1/2 in |
| Connection Type | MPT|MPT |
| Diameter | 1-1/2 in |
| Finish | Galvanized |
| Length | 2 in |
| Material | Steel |
| Pressure Rating | 1300 psi |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Temperature Rating | -150 to 200 deg F |
| Thread Length | 1.03 in |
| Wall Thickness | 0.145 in |