56073 - 1/2 in x 9 in Galvanized Steel Welded Pipe Nipple
56073 - 1/2 in x 9 in Galvanized Steel Welded Pipe Nipple
SKU: SKU: 56073
- 56073 - 1/2 in x 9 in Galvanized Steel Welded Pipe Nipple
- 56073 - 1/2 in x 9 in Galvanized Steel Welded Pipe Nipple
Couldn't load pickup availability

*Data provided on this page is subject to change based on different manufacturers' variances
** Images are for display purposes only refer to Product Technical Details for accurate information on the product.
In the case the material only comes in a predetermined color or doesn’t come with any color
Description:
Make reliable connections with the Midland Industries welded pipe nipple, featuring 1/2 inch male pipe threads on both ends Measuring 9 inches in length and constructed from sturdy galvanized steel, this fitting meets SCH 40 schedule standards, making it perfect for a range of piping applications.
Features and Benefits:
•Made from galvanized steel.
•Suitable for high-pressure applications with a rating of 700 psi.
•Constructed to ANSI B1.20.1 standards.
•Temperature range from -150 to 200 degrees Fahrenheit.
Specifications:
| Connection Size 1 | 1/2 in |
| Connection Size 2 | 1/2 in |
| Connection Type | MPT|MPT |
| Diameter | 1/2 in |
| Fitting Type | Nipple |
| Material | Steel |
| Pressure Rating | 700 psi |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Thread Length | 0.78 in |
| Wall Thickness | 0.109 in |
| Finish | Galvanized |
| Length | 9 in |
| Dimension Standards | ANSI B1.20.1 |
| Temperature Rating | -150 to 200 deg F |