56024 - 1/4 in x 1/4 in Male Threaded Welded Steel Pipe Nipple, 3 in Length, SCH 40
56024 - 1/4 in x 1/4 in Male Threaded Welded Steel Pipe Nipple, 3 in Length, SCH 40
SKU: SKU: 56024
- 56024 - 1/4 in x 1/4 in Male Threaded Welded Steel Pipe Nipple, 3 in Length, SCH 40
- 56024 - 1/4 in x 1/4 in Male Threaded Welded Steel Pipe Nipple, 3 in Length, SCH 40
Couldn't load pickup availability

*Data provided on this page is subject to change based on different manufacturers' variances
** Images are for display purposes only refer to Product Technical Details for accurate information on the product.
In the case the material only comes in a predetermined color or doesn’t come with any color
Description:
Introducing the MIDLAND INDUSTRIES 56024 welded pipe nipple, expertly crafted for durability This 3-inch pipe fitting features male pipe threads measuring 1/4 inch at both ends and is constructed from galvanized steel to enhance protection against corrosion Adhering to SCH 40 standards, this reliable fitting is ideal for a wide range of applications where dependable connections are necessary.
Features and Benefits:
•Galvanized finish for corrosion resistance.
•Constructed from durable steel.
•Compliant with ANSI B1.20.1 dimension standards.
•Pressure rating of 700 psi.
•Temperature rating of -150 to 200 degrees Fahrenheit.
Specifications:
| Connection Size 1 | 1/4 in |
| Connection Size 2 | 1/4 in |
| Connection Type | MPT|MPT |
| Diameter | 1/4 in |
| Fitting Type | Nipple |
| Length | 3 in |
| Material | Steel |
| Material Construction | Steel |
| Pressure Rating | 700 psi |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Temperature Rating | -150 to 200 deg F |
| Thread Length | 0.39 in |
| Thread Size | 1/4-18 |
| Wall Thickness | 0.068 in |