49093 - 3/4 in x 3/4 in, 9 in SCH 40 Stainless Steel Welded Pipe Nipple, MPT Connection, 150 psi
49093 - 3/4 in x 3/4 in, 9 in SCH 40 Stainless Steel Welded Pipe Nipple, MPT Connection, 150 psi
SKU: SKU: 49093
- 49093 - 3/4 in x 3/4 in, 9 in SCH 40 Stainless Steel Welded Pipe Nipple, MPT Connection, 150 psi
- 49093 - 3/4 in x 3/4 in, 9 in SCH 40 Stainless Steel Welded Pipe Nipple, MPT Connection, 150 psi
Couldn't load pickup availability

*Data provided on this page is subject to change based on different manufacturers' variances
** Images are for display purposes only refer to Product Technical Details for accurate information on the product.
In the case the material only comes in a predetermined color or doesn’t come with any color
Description:
Introducing the 9-inch welded pipe nipple, featuring a 3/4 inch size on both ends Crafted from durable stainless steel and constructed to SCH 40 standards, this pipe is built to last It meets ANSI B1201 requirements and boasts a pressure rating of up to 150 psi Designed with MPT connections for reliable performance, this pipe nipple is perfect for various plumbing needs.
Features and Benefits:
•Made from 316 stainless steel.
•Meets ANSI B1.20.1 standards.
•Designed for durability with a pressure rating of 150 psi.
Specifications:
| Connection Size 1 | 3/4 in |
| Connection Size 2 | 3/4 in |
| Connection Type | MPT|MPT |
| Diameter | 3/4 in |
| Fitting Type | Nipple |
| Length | 9 in |
| Material | Stainless Steel |
| Material Construction | 316 Stainless Steel |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Thread Size | 3/4-14 |