48123 - 1-1/4 in MPT x 1-1/4 in MPT, 3 in 304 Stainless Steel Welded Pipe Nipple
48123 - 1-1/4 in MPT x 1-1/4 in MPT, 3 in 304 Stainless Steel Welded Pipe Nipple
SKU: SKU: 48123
- 48123 - 1-1/4 in MPT x 1-1/4 in MPT, 3 in 304 Stainless Steel Welded Pipe Nipple
- 48123 - 1-1/4 in MPT x 1-1/4 in MPT, 3 in 304 Stainless Steel Welded Pipe Nipple
Couldn't load pickup availability

*Data provided on this page is subject to change based on different manufacturers' variances
** Images are for display purposes only refer to Product Technical Details for accurate information on the product.
In the case the material only comes in a predetermined color or doesn’t come with any color
Description:
Introducing the Welded Pipe Nipple, an essential component for your plumbing projects This durable piece is crafted from premium 304 stainless steel and measures 3 inches in length Equipped with male pipe threads on both ends, it is compatible with a variety of applications and adheres to ANSI B1201 standards With a pressure rating of 150 psi and a schedule rating of SCH 40, this pipe nipple guarantees reliable performance and longevity in your installations.
Features and Benefits:
•Made from 304 stainless steel.
•Complies with ANSI B1.20.1 dimension standards.
•Pressure rating of 150 psi.
•Schedule rating of SCH 40.
Specifications:
| Connection Size 1 | 1-1/4 in |
| Connection Size 2 | 1-1/4 in |
| Connection Type | MPT|MPT |
| Diameter | 1-1/4 in |
| Fitting Type | Nipple |
| Length | 3 in |
| Material | Stainless Steel |
| Material Construction | 304 Stainless Steel |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Thread Size | 1-1/4-11-1/2 |