48121 - 1-1/4 in x 1-1/4 in MPT Welded Pipe Nipple, 2 in L, 304 Stainless Steel, SCH 40
48121 - 1-1/4 in x 1-1/4 in MPT Welded Pipe Nipple, 2 in L, 304 Stainless Steel, SCH 40
SKU: SKU: 48121
- 48121 - 1-1/4 in x 1-1/4 in MPT Welded Pipe Nipple, 2 in L, 304 Stainless Steel, SCH 40
- 48121 - 1-1/4 in x 1-1/4 in MPT Welded Pipe Nipple, 2 in L, 304 Stainless Steel, SCH 40
Couldn't load pickup availability

*Data provided on this page is subject to change based on different manufacturers' variances
** Images are for display purposes only refer to Product Technical Details for accurate information on the product.
In the case the material only comes in a predetermined color or doesn’t come with any color
Description:
Introducing the MIDLAND INDUSTRIES Welded Pipe Nipple, expertly designed with a size of 1-1/4 inches by 1-1/4 inches MPT and a length of 2 inches Crafted from premium 304 stainless steel, it meets ANSI B1201 dimension specifications and is categorized as SCH 40 schedule This pipe nipple guarantees durability and reliability for various applications.
Features and Benefits:
•Constructed from 304 stainless steel.
•Pressure rating of 150 psi.
•Standardized dimensions according to ANSI B1.20.1.
Specifications:
| Connection Size 1 | 1-1/4 in |
| Connection Size 2 | 1-1/4 in |
| Connection Type | MPT|MPT |
| Diameter | 1-1/4 in |
| Fitting Type | Nipple |
| Length | 2 in |
| Material | Stainless Steel |
| Material Construction | 304 Stainless Steel |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Thread Size | 1-1/4-11-1/2 |