48056 - 3/8 in x 12 in Schedule 40 Stainless Steel Welded Pipe Nipple
48056 - 3/8 in x 12 in Schedule 40 Stainless Steel Welded Pipe Nipple
SKU: SKU: 48056
- 48056 - 3/8 in x 12 in Schedule 40 Stainless Steel Welded Pipe Nipple
- 48056 - 3/8 in x 12 in Schedule 40 Stainless Steel Welded Pipe Nipple
Couldn't load pickup availability

*Data provided on this page is subject to change based on different manufacturers' variances
** Images are for display purposes only refer to Product Technical Details for accurate information on the product.
In the case the material only comes in a predetermined color or doesn’t come with any color
Description:
The MIDLAND INDUSTRIES 48056 Welded Pipe Nipple features 3/8 inch MPT connections at both ends and has a total length of 12 inches Crafted from high-quality 304 stainless steel, this pipe nipple complies with Schedule 40 specifications and withstands pressures up to 150 psi, ensuring robust performance for your plumbing needs.
Features and Benefits:
•ANSI B1.20.1 dimension standards.
•Fitting type is nipple.
•Constructed from 304 stainless steel.
•Pressure rating of 150 psi.
Specifications:
| Connection Size 1 | 3/8 in |
| Connection Size 2 | 3/8 in |
| Connection Type | MPT |
| Diameter | 3/8 in |
| Length | 12 in |
| Material | Stainless Steel |
| Material Construction | 304 Stainless Steel |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Thread Size | 3/8-18 |