40144 - 3-1/2 in Lead-Free Red Brass Seamless Pipe Nipple, 1-1/2 in MPT Connections
40144 - 3-1/2 in Lead-Free Red Brass Seamless Pipe Nipple, 1-1/2 in MPT Connections
SKU: SKU: 40144
- 40144 - 3-1/2 in Lead-Free Red Brass Seamless Pipe Nipple, 1-1/2 in MPT Connections
- 40144 - 3-1/2 in Lead-Free Red Brass Seamless Pipe Nipple, 1-1/2 in MPT Connections
Couldn't load pickup availability

*Data provided on this page is subject to change based on different manufacturers' variances
** Images are for display purposes only refer to Product Technical Details for accurate information on the product.
In the case the material only comes in a predetermined color or doesn’t come with any color
Description:
Introducing the MIDLAND INDUSTRIES 40144 Seamless Pipe Nipple, the perfect solution for your plumbing needs Featuring a 1-1/2 inch Male Pipe Thread (MPT) connection on both sides, this nipple has a practical length of 3-1/2 inches Crafted from lead-free red brass, it meets the stringent dimensional standards established by ANSI B1201, WW-N-351, and MS 51846, ensuring quality and reliability for any project.
Features and Benefits:
•1-1/2 inch MPT connection on both ends.
•Lead-free construction for safety.
•Adheres to various industry standards.
Specifications:
| Connection Size 1 | 1-1/2 in |
| Connection Size 2 | 1-1/2 in |
| Connection Type | MPT|MPT |
| Diameter | 1.6 in ID x 1.9 in OD |
| Fitting Type | Nipple |
| Length | 3-1/2 in |
| Material | Brass |
| Material Construction | Lead-Free Red Brass |
| Pressure Class | 125 lb |
| Pressure Rating | 630 psi at 100 deg F |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Temperature Rating | -20 to 400 deg F |
| Thread Size | 1-1/2-11-1/2 |