30609 - 3/4 in Adjustable Spray Nozzle, Lead-Free Zinc Alloy, 5-1/4 in Long
30609 - 3/4 in Adjustable Spray Nozzle, Lead-Free Zinc Alloy, 5-1/4 in Long
SKU: SKU: 30609
- 30609 - 3/4 in Adjustable Spray Nozzle, Lead-Free Zinc Alloy, 5-1/4 in Long
- 30609 - 3/4 in Adjustable Spray Nozzle, Lead-Free Zinc Alloy, 5-1/4 in Long
Couldn't load pickup availability

*Data provided on this page is subject to change based on different manufacturers' variances
** Images are for display purposes only refer to Product Technical Details for accurate information on the product.
In the case the material only comes in a predetermined color or doesn’t come with any color
Description:
Introducing the Adjustable Spray Nozzle, ideal for connecting to standard 3/4 inch female garden hoses Made from a durable, lead-free zinc alloy, this nozzle can handle maximum pressures of 75 psi while functioning efficiently between temperatures of 35 to 100 degrees Fahrenheit With a thread size of 3/4-11-1/2 and a length of 5-1/4 inches, it offers versatility and reliability for all your gardening needs.
Features and Benefits:
•Made from lead-free zinc alloy.
•Maximum operating pressure of 75 psi.
•Operating temperature of 35 to 100 degrees Fahrenheit.
Specifications:
| Connection Size: | 3/4 in |
| Connection Type: | FGHT |
| Connection Type 1: | Female Garden Hose |
| Dimensions: | 5-1/4 in L |
| Fitting Type: | Nozzle |
| Material: | Zinc |
| Material Construction: | Lead-Free Zinc Alloy |
| Maximum Operating Pressure: | 75 psi |
| Operating Temperature: | 35 to 100 deg F |
| Thread Size: | 3/4-11-1/2 |