59014SMLS - 1/8 in MPT x 1/8 in MPT Black Steel Seamless Pipe Nipple, 9 in Long
59014SMLS - 1/8 in MPT x 1/8 in MPT Black Steel Seamless Pipe Nipple, 9 in Long
SKU: SKU: 59014SMLS
- 59014SMLS - 1/8 in MPT x 1/8 in MPT Black Steel Seamless Pipe Nipple, 9 in Long
- 59014SMLS - 1/8 in MPT x 1/8 in MPT Black Steel Seamless Pipe Nipple, 9 in Long
Couldn't load pickup availability

*Data provided on this page is subject to change based on different manufacturers' variances
** Images are for display purposes only refer to Product Technical Details for accurate information on the product.
In the case the material only comes in a predetermined color or doesn’t come with any color
Description:
Introducing the MIDLAND INDUSTRIES 59014SMLS seamless pipe nipple, engineered for dependable connections This pipe nipple is equipped with dual 1/8 inch male pipe threads (MPT) and has a total length of 9 inches Constructed from durable black steel, it meets SCH 80/XH schedule standards, ensuring high performance and reliability in various applications.
Features and Benefits:
•Constructed from durable steel.
•Black finish.
•Complies with ANSI B1.20.1 dimension standards.
•Designed for high-pressure applications with a pressure class of 300 lb.
•Temperature rating from -200 to 150 degrees Fahrenheit.
Specifications:
| Connection Size 1 | 1/8 in |
| Connection Size 2 | 1/8 in |
| Connection Type | MPT|MPT |
| Diameter | 1/8 in |
| Fitting Type | Nipple |
| Length | 9 in |
| Material | Steel |
| Pressure Class | 300 lb |
| Pressure Rating | 850 psi |
| Schedule Rating | SCH 80/XH |
| Thread Length | 0.39 in |
| Thread Size | 1/8-27 |
| Wall Thickness | 0.094 in |