52109 - 1 in x 1 in MPT Seamless Pipe Nipple, 6 in Length, 316 Stainless Steel
52109 - 1 in x 1 in MPT Seamless Pipe Nipple, 6 in Length, 316 Stainless Steel
SKU: SKU: 52109
- 52109 - 1 in x 1 in MPT Seamless Pipe Nipple, 6 in Length, 316 Stainless Steel
- 52109 - 1 in x 1 in MPT Seamless Pipe Nipple, 6 in Length, 316 Stainless Steel
Couldn't load pickup availability

*Data provided on this page is subject to change based on different manufacturers' variances
** Images are for display purposes only refer to Product Technical Details for accurate information on the product.
In the case the material only comes in a predetermined color or doesn’t come with any color
Description:
Introducing the MIDLAND INDUSTRIES 52109 Seamless Pipe Nipple, expertly crafted with 1 inch Male Pipe Thread (MPT) connections at both ends This fitting measures 6 inches in total length and is constructed from durable 316 stainless steel, meeting SCH 80 schedule standards It's perfect for a variety of applications, including air, water, oil, natural gas, and steam services, making it a versatile choice for your plumbing needs.
Features and Benefits:
•Constructed from durable 316 stainless steel.
•Able to handle a pressure rating of 3000 psi.
•Meets ANSI/ASME B1.20.1 dimension standards.
•Air.
•Water.
•Oil.
•Natural Gas.
•Steam Service.
Specifications:
| Connection Size 1 | 1 in |
| Connection Size 2 | 1 in |
| Connection Type | MPT |
| Diameter | 1 in |
| Fitting Type | Nipple |
| Length | 6 in |
| Material | Stainless Steel |
| Material Construction | 316 Stainless Steel |
| Pressure Rating | 3000 psi |
| Schedule Rating | SCH 80 |
| Thread Size | 1-11-1/2 |