40202 - 3 in MPT x 3 in MPT Lead-Free Red Brass Seamless Pipe Nipple, 3-1/2 in Length
40202 - 3 in MPT x 3 in MPT Lead-Free Red Brass Seamless Pipe Nipple, 3-1/2 in Length
SKU: SKU: 40202
- 40202 - 3 in MPT x 3 in MPT Lead-Free Red Brass Seamless Pipe Nipple, 3-1/2 in Length
- 40202 - 3 in MPT x 3 in MPT Lead-Free Red Brass Seamless Pipe Nipple, 3-1/2 in Length
Couldn't load pickup availability

*Data provided on this page is subject to change based on different manufacturers' variances
** Images are for display purposes only refer to Product Technical Details for accurate information on the product.
In the case the material only comes in a predetermined color or doesn’t come with any color
Description:
Introducing the 3-1/2 inch Seamless Pipe Nipple from Midland Industries, expertly crafted for reliable plumbing connections This fitting is equipped with Male Pipe Thread (MPT) at both ends, suitable for standard 3-inch fittings Made from lead-free red brass, it is capable of handling pressures up to 510 psi at 100°F Adhering to ANSI B1201, WW-N-351, and MS 51846 standards, this pipe nipple ensures exceptional quality and performance for your plumbing needs.
Features and Benefits:
•Nipple type fitting.
•Lead-free red brass construction.
•Designed to handle high pressures up to 510 psi.
•Conforms to standard dimension regulations.
Specifications:
| Connection Size 1 | 3 in |
| Connection Size 2 | 3 in |
| Connection Type | MPT|MPT |
| Diameter | 3.062 in ID x 3.5 in OD |
| Dimension Standards | ANSI B1.20.1, WW-N-351, MS 51846 |
| Length | 3-1/2 in |
| Material | Brass |
| Material Construction | Lead-Free Red Brass |
| Pressure Class | 125 lb |
| Pressure Rating | 510 psi at 100 deg F |
| Schedule Rating | SCH 40 |
| Temperature Rating | -20 to 400 deg F |
| Thread Size | 3-8 |