Radix Wire 16 AWG 2 Leads Temperflex High Temperature Cable 250C/600V AV16GP02G
SKU: SKU:
gauge:
FT
Enter footage in the box - Cut to one length. Min 1 ft - Max 10000 ft.
Sold out
Shipping Available
View full details
Product Information
*Data provided on this page is subject to change based on different manufacturers' variances
In the case the material only comes in a predetermined color or doesn’t come with any color
Conductors: 22 AWG – 2 AWG Flexible stranded nickel plated copper-2%
Overall Binder Tapes: PTFE Fluoropolymer tape.
Outer Covering: Braided aramid K-fiber with high temperature finish.
Standard Color: Black (Colors available)
Characteristics:
• Moisture, oil, fluid and abrasion resistant.
• Fillers, where needed, are made with flame impervious fibers with moisture repellent finish.
• Binder tape provides additional moisture resistance.
• Aramid fiber jacket provides superior cut through and abrasion resistance.
• Not recommended for outdoor use.
Ratings / Approvals:
• 250°C – 600 Volts