Radix Wire 14 AWG 41 Strands PFA High Temperature Lead Wire 250C 600V GMA14P041
SKU: SKU:
gauge:
FT
Enter footage in the box - Cut to one length. Min 1 ft - Max 10000 ft.
Sold out
Shipping Available
View full details
Product Information
*Data provided on this page is subject to change based on different manufacturers' variances
In the case the material only comes in a predetermined color or doesn’t come with any color
Conductors: 24 AWG - 2/0 AWG Nickel-plated copper - 2%(Other conductor materials available)
Insulating System:Extruded perfluoroalkoxy copolymer (PFA)
Outer Covering: Braided fiberglass with a high temperature finish
Standard Color Coding: Available in Colors
Characteristics:
Ratings / Approvals:
• 250°C - 300 Volts - UL Style 1726 / CSA 180°C AWM I A/B FT1
• 250°C - 600 Volts - UL Style 1727 / CSA 180°C AWM I A/B FT1
• 250°C - 600 Volts - UL Style 10362, 10297 / CSA 180°C AWM I A/B FT1